Kadıköy Oto Kiralama Firmaları


Kategorilendirmek, ayırmak, bölmek, başlıklar halinde incelemek, ölçülebilir kılmak, değerlendirmeye tabi tutmak, olumlamak, olumsuzlaştırmak, vesaire vesaire. Her konuyla ilgili utanıp, sıkılmadan, bıkıp, usanmadan başlıklar oluşturup ve bu başlıkların altını, baktığımız yerden doldurmaya çalışırız. Bu durumdan tabi ki araba sahibi olup olmamak da nasibini alan bir durum olmuştur. Olumluk ekinden de anlaşılacağı üzere sahip olan tarafa her zaman müspet anlamlar yüklenmiştir.

Bir şeye, o şey ne olursa olsun sahip olmak nedense iyi bir anlam taşır. Bu durum bir çok dilde böyledir ve eğer kelime kökü itibarıyla olumsuz bir anlam taşımıyorsa bu durum değişmez. Ara sahibi olmamak da ikincil ve olumsuz kategoride bulunmaktan ötürü istenmeyen bir durumdur ve olumlu tarafları üzerinde de pek durulmamıştır. Ama olumsuzluğu ek olarak, sonradan, başka bir durumun içinde olmaması nedeniyle yüklendiği için, olumlu tarafından görülmeyi hakettiğini düşünüyorum.

Araba sahibi olmamak herşeyden önce bir tercih olabileceğinden, zaten sahip olmamayı olumlu gören bir davranıştır ve birinci kategorinin dayattığı ikincilliğin içinde yer almaz hatta umursamaz bile. Sahip olmayı bir imtiyaz olarak görmez ve varolan durumla barışık ve mutludur. Araba sahibi olmaya özenmemiştir, sahip olanı küçümsemiş, iki arda bir derede kalmadan yürümeyi, toplu taşıma kullanmayı ( mümkünse trafik saatleri dışında) ilke edinmiştir ve böylece mutlu ve mesut yaşamıştır. Sahip olan zaten pozitif ek aldığı için, kendini haklı ve anlamlı bir davranış sergilediğine inandırmış, arada git geller yaşamasına rağmen yine de olumsuz ek almamak için safını değiştirmekten çekinmiştir.

Olanın olmayana üstün tutulduğu bu kategorilendirme, zaten olmayan bir şeyin neden olanla kıyaslandığı sorusunu da beraberinde getirir ki, böyle bir değerlendirme dilin mülkiyete yakınlığından kaynaklanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website