Kadıköy Oto Kiralama Firmaları


Arabaların hareket etmelerini içlerindeki motorlar sağlarlar. Motorlar en basit ve kaba haliyle, arabanıza koyduğunuz yakıttan, yani benzin ya da dizelden elde ettiği ısı enerjisini mekanik bir enerjiye çeviren makineler olarak tanımlanırlar.

Motorlar yanma biçimlerine göre iki temel başlık altında toplanabilir ve tanımlanabilirler. Bunlardan ilkine Dıştan Yanmalı motorlar denir. Dıştan yanmalı motorlar, içerisine koyduğunuz yakıtı motorun dışında yakarak güç üreten ve arabanızın hareket etmesini sağlayan mekanizmalardır. Bir diğeri ise, içten yanmalı motorlardır. İçten yanmalı motorlar, adından da anlaşılabileceği gibi, kullanılacak yakıtı motorun içerisinde yakarak ısı enerjisini mekanik bir enerjiye çevirerek arabanızın gitmesini, hareket etmesini sağlarlar. Bugün gördüğümüz ve kullandığımız hemen hemen bütün arabalar içten yanmalı motorlara sahiptirler.

Araba alırken birçok temel bilgiye sahip olmanız gerekir. Yani sürdüğünüz aracın nasıl bir mekanikle çalıştığını bilmeniz, asgari düzeyde de olsa belli başlı parçalarının işleyişine hakim olmanız oldukça önemlidir. Bu aslında sadece bir araba için değil, hayatın her alanında geçerlidir. Kullanılan basit bir alet bile olsa, ki arabalar düşünüldüğü kadar da basit mekanizmalar değildirler, nasıl bir şekilde işlediğini bilmek her zaman yararınızadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website