Kadıköy Oto Kiralama Firmaları


Gün içerisinde bilinçli veya bilinçsiz pek çok defa nefeslerimizi kontrol edemez hale gelebiliyoruz. Yaşamızı sağlayan nefesimizi bilinçli bir farkındalıkla alıp vermediğimiz zaman, bedenin herhangi bir yerinde kasılmalara neden olmaktadır. Bu kasılmalar zaman içerisinde farkında olmadan tuttuğumuz bazı kaslarımızın daha az çalışmasına ve maalesef uzun vadede, kaslarımızla ilgili sorunlar yaşamamıza neden olabiliyor. Bu durumu farketmeden, nefeslerimizi tutmaya devam ediyoruz ve çoğu zaman yaşam kalitemizi düşüren sağlık sorunlarımızın yanlış nefes alıp vermekten veya farkında olmadan, nefeslerimizi tutmaktan kaynaklandığını farketmiyoruz.

Pek çok insan bu konuyla ilgili düşünmeye başladığında, gün içindeki yoğun tempodan dolayı nefes egzersizi yapmaya vakit bulamadığını söyler. Halbuki günde sadece on dakika bile nefeslerimizi farkında olarak alıp verdiğimizde, faydasını görmeye başlıyoruz. Derinlemesine düşündüğümüzde gün içinde ne olursa olsun bir şekilde zaman ayırıp nefes egzersizi yapmak kaçınılmaz bir noktada duruyor.

Bir çok insan işe gidip gelirken her gün özel arabasını kullanıyor. İşe şahsi arabasıyla gidip gelen biri için, arabada olduğu zaman dilimi nefes egzersizi yapmak için ideal bir zaman gibi görünüyor. Araba kullanmaya odaklanmak gerektiğinden, kitap okumak, mesajlaşmak, telefonla konuşmak gibi faaliyetleri yapmak dikkat dağıtıcıdır. Ancak araba kullanırken özellikle de trafiğin yoğun olduğu saatlerde, yapılabilecek en güzel şey, nefes egzersizi yapmaktır. Arabayla trafikte beklerken yapılan nefes egzersizi hem yaşam kalitemizi arttırır bunun yanı sıra, dikkati tamamen nefese yoğunlaştırmak durumunda olduğumuzdan, trafiğin yarattığı stres ve gerilimden de uzaklaşmış oluruz. Böylelikle her gün yaptığımız araba yolculuğu hem faydalı bir hale dönüşür hem de sıkıcı ve stresli bir zorunluluk olmaktan çıkar.

Sadece derin derin nefes alıp vermek bile beyin hücrelerini tazeleyeceğinden, gün içinde yaşadığımız stresli olaylardan bile biraz da uzaklaşmış oluruz.

Yapmamız gereken tek şey, internetten veya her hangi başka bir kaynaktan, kendimize uygun nefes tekniklerini öğrenip, araba her gün gerçekleştirmek zorunda olduğumuz araba yolculuklarında bu nefes tekniklerini uygulayarak, nefes farkındalığımıza yoğunlaşmak. İlk bakışta araba kullanırken nefes egzersizlerini uygulamak zormuş gibi görünse de nefes almanın yaşamamızın ilk koşulu olduğunu düşünürsek bunun zor olmadığını farkederiz. İlk etapta ara kullanırken veya trafikteyken, sadece iki burun deliğinden nefes alıp vermek bile iyi bir başlangıç olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website